Чому кришаться зуби: причини та методи лікування
Цей стан не залежить від віку. З руйнуванням зубів можуть зіткнутися не тільки літні люди, а й молоді люди, і діти. Пошкодженню і відновленню зубів сприяють кілька чинників. Лікування захворювання спрямоване на їх усунення. Давайте докладніше розглянемо причини руйнування постійних і молочних зубів і заходи, яких необхідно вжити.
Чому кришаться зуби?
Виявити причину і призначити відповідне лікування може тільки лікар. Тому перше, що повинен зробити пацієнт, у якого кришаться зуби, – відвідати стоматолога. Основними чинниками, що впливають на руйнівний процес, є:
- Карієс і неправильний прикус, травми, наприклад, тріщини емалі через удари або контакт із твердими предметами, можуть спровокувати незворотне руйнування зубів.
- Помилки в медичній практиці, такі як неправильне видалення каріозної порожнини під час пломбування, також можуть завдати шкоди зубам.
- Крім того, у літніх людей через вікові зміни емаль стає більш крихкою, що збільшує ризик карієсу.
- Вагітність є ще одним фактором ризику для зубів: кожна друга вагітна жінка стикається з проблемами зубів, а також лікарі особливо контролюють рівень кальцію в організмі, оскільки нестача цього елемента впливає на скелетну систему.
Профілактичні заходи
Багатьом захворюванням можна запобігти. Якщо основними причинами кришіння є неправильне харчування, травми і слабка емаль, то заходи профілактики прості. Лікарі рекомендують таке:
- Здорове харчування. Нестача продуктів, що містять вітамін D і кальцій, – перший крок до руйнування емалі. Тому в раціоні мають бути присутніми рибні продукти, молоко і горіхи. Ці продукти є хорошим джерелом фтору і кальцію. Ви також можете попросити лікаря призначити вам препарати, що містять вітамін D.
- Дотримуйтеся правил гігієни порожнини рота. До них належить чищення зубів двічі на день після їди. Процес чищення має тривати не менше 3 хвилин. Позбавлення шкідливих звичок, насамперед куріння.
- Лікувальні ополіскувачі для порожнини рота. Трав’яні чаї допомагають зміцнити ясна і захистити порожнину рота від бактерій.
Незалежно від цих факторів, вам буде корисно спочатку відвідати стоматолога. Завдання лікаря – зупинити процес, адже він може призвести до втрати всього зуба. Але найчастіше на цьому лікування не закінчується, оскільки організм людини може таким чином сигналізувати про серйозне захворювання.
Методи лікування зубів, що кришаться
Першим кроком у разі виникнення проблем із зубами є консультація зі стоматологом для визначення джерела недуги. Для повної картини можуть знадобитися не тільки огляд і опитування, а й рентген, а іноді навіть поради інших медичних фахівців, таких як ендокринолог. Залежно від причин погіршення стану зубів, лікар може запропонувати кілька методів лікування:
- Пломбування: Ефективне за малих ушкоджень зуба (менше 50%).
- Встановлення зубної вкладки: Використовується, коли пошкодження зубної коронки суттєве та неможливе виправити за допомогою пломби.
- Встановлення коронок: Застосовується для зубів із сильним руйнуванням, але збереженим здоровим корінням.
- Встановлення вінірів: крім усунення проблем із передніми зубами, вініри покращують зовнішній вигляд посмішки.
Це лише деякі з можливих способів лікування. Стоматолог визначить причину проблеми і підкаже, як запобігти подальшому погіршенню здоров’я зубів.
Звернення до фахівця вкрай важливе. Адже його руйнування може бути спричинене різноманітними факторами, включно з порушеннями в розвитку, системними захворюваннями та прихованими патологіями. Після ретельної діагностики стоматолог визначить необхідні заходи для лікування.
Рекомендовані статті