Блог стоматолога

Місцева анестезія в стоматології: усе, що потрібно знати про процедуру

Місцева анестезія в стоматології: усе, що потрібно знати про процедуру

Багато людей хвилюються перед візитом до стоматолога. Іноді це пов’язано з тим, що вони нервують перед серйозною операцією. В інших нерви здають, коли їм кажуть, що в них є ще одна каріозна порожнина, яку потрібно лікувати. Але більшість людей бояться відвідування стоматолога через страх, що стоматологічна процедура буде болючою. На щастя, стоматологи проводять місцеву анестезію перед будь-якою процедурою, яка може спричинити біль і чутливість, щоб пацієнти почувалися комфортно під час прийому. Далі ми розповімо про те, що таке місцева анестезія, які стоматологічні процедури можуть вимагати її застосування, а також про побічні ефекти, яких слід побоюватися під час її застосування.

Що таке місцева анестезія в стоматології?

  • Існує два типи анестезії, що використовуються в стоматології. Один із них – загальна анестезія, яка вводиться через крапельницю або маску і викликає сон. Тільки серйозні стоматологічні операції, що проводяться в лікарнях, як-от видалення серйозних зубів мудрості, вимагають загальної анестезії.
  • Другий тип – місцева анестезія, яку найчастіше використовує ваш стоматолог у своїй клініці, щоб знеболити рот пацієнта. Місцева анестезія – це ліки, які вводять у ясна або внутрішню частину щоки, щоб знеболити певну ділянку рота перед проведенням стоматологічних робіт.

Анестезія діє так, що нерви перестають посилати больові сигнали в мозок. У результаті ви не відчуватимете тиску і болю в цій ділянці. Пройде всього кілька хвилин, перш ніж ви почнете втрачати чутливість у тій частині рота, куди було зроблено ін’єкцію. Місцеві анестетики містять вазоконстриктори, які звужують кровоносні судини. Це зводить кровотечу в місці ін’єкції до мінімуму і дає змогу онімінню тривати якомога довше. Це не тільки позбавляє вас болю під час процедури, а й дає змогу стоматологу легше працювати з вашими зубами.

Лідокаїн – найпоширеніший місцевий анестетик, що використовується сьогодні стоматологами. Десятиліття тому найпопулярнішим анестетиком був новокаїн. Однак з’ясувалося, що лідокаїн діє довше. Інші анестетики включають артикаїн, бупівакаїн, прокаїн, бензокаїн, мепівакаїн і прилокаїн.

Процес застосування місцевої анестезії

Застосування місцевої анестезії – процес нескладний. З моменту введення ін’єкції до втрати чутливості ясен, рота і язика проходить лише кілька хвилин.

Спочатку стоматолог нанесе місцевий гель-анестетик, щоб злегка знеболити місце ін’єкції. Таким чином, ви не відчуєте уколу голки. Потім за допомогою шприца вам зроблять укол місцевої анестезії. Ви все ще можете відчути легке пощипування, але завдяки місцевому анестетику воно буде цілком відчутним.

Через кілька хвилин ви помітите втрату чутливості в ділянці рота, куди було введено анестезію. Ефект оніміння може поширитися на зовнішній бік щік, губи і підборіддя – це абсолютно нормально. Коли ви відчуєте себе комфортно, ваш стоматолог приступить до стоматологічної процедури. Ось лише деякі приклади процедур, які вимагають застосування місцевої анестезії для знеболювання:

  • Пломбування зубів із сильним карієсом
  • Прості та складні видалення зубів
  • Лікування кореневого каналу
  • Пародонтологічні процедури, наприклад, глибоке чищення ясен
  • Встановлення зубних імплантатів

Місцева анестезія хороша тим, що вам можуть зробити ще одну невелику дозу, якщо ви відчуєте, що ефект від першого уколу слабшає. Повідомте свого стоматолога, що вам потрібна ще одна доза, і він із радістю введе її в ту саму ділянку, перш ніж продовжити стоматологічні роботи.

Побічні ефекти ін’єкції місцевого анестетика

Крім відчуття оніміння в роті, місцева анестезія може мати й інші побічні ефекти після введення в порожнину рота. Ось кілька найпоширеніших із них:

Реакція в місці ін’єкції

Як і під час ін’єкцій у будь-яку іншу частину тіла, через кілька годин після процедури в місці ін’єкції можуть з’явитися набряки, синці та запалення. Хворобливість і дискомфорт після ін’єкції мають тимчасовий характер і мають зникнути протягом дня.

Тривале оніміння протягом довгого часу після процедури

Хоча оніміння від місцевої анестезії має минути через кілька годин, деякі люди відчувають тривале оніміння в роті. Це може заважати повсякденній діяльності, такій як розмова, їжа і пиття. Це також може призвести до незручного опущення частин рота. Ви можете відчути посмикування м’язів або поколювання, печіння протягом кількох годин після відвідування стоматолога. Це може бути схоже на те виразне відчуття “голок”, яке виникає в руках і ногах, коли ви довгий час не рухаєте ними. Якщо це так, не панікуйте, залишкове оніміння абсолютно нормальне і мине через кілька годин.

Тимчасове прискорене серцебиття

У вас незвично прискорене серцебиття після місцевої анестезії? Не хвилюйтеся – тимчасове підвищення артеріального тиску є ще одним добре відомим побічним ефектом ін’єкційних анестетиків. Багато місцевих анестетиків містять слідові кількості адреналіну, судинозвужувальної речовини, яка допомагає мінімізувати кровотечу. Хоча він чудово допомагає почуватися комфортно, він також прискорює серцебиття.

Однак це триває недовго. Після початкового збільшення частоти серцевих скорочень вона знижується до нормального рівня протягом кількох секунд.

Алергічні реакції на анестезію

Алергічні реакції на місцеву анестезію зустрічаються нечасто, але вони, як і раніше, становлять небезпеку для всіх, кому роблять ін’єкції. До ознак алергії на препарат належать утруднене дихання, набряк обличчя і свербляча кропив’янка. Якщо у вас є алергія на ліки, обов’язково повідомте про це свого стоматолога. Тоді він зможе підібрати анестетик, який підійде саме вам.

Пошкодження нерва

Ще більш рідкісним явищем, ніж алергічна реакція, є пошкодження нерва внаслідок введення анестезії. Стоматологи добре навчені робити ін’єкції, тому цього не повинно статися. Але якщо під час введення анестезії вони все ж зачеплять нерв і травмують його, ви можете відчувати оніміння протягом кількох місяців. Оніміння мине, коли нерв повністю заживе.

Тривалість ефекту від місцевої анестезії

Місцева анестезія зазвичай триває всього кілька годин. Тому, якщо ви спробуєте їсти або говорити відразу після лікування зубів, вам буде важко це зробити. Протягом 4-6 годин оніміння має повністю минути, і ви зможете виконувати повсякденні функції порожнини рота.

Дія анестезії може бути більш тривалою для пацієнтів, яким знадобилося кілька доз анестезії. Тим, у кого зуби більш чутливі, можливо, вводили додаткові дози протягом усього лікування. Це подовжує дію анестезії, тому вам доведеться почекати довше, щоб повернути чутливість у роті.

Коли ваші губи, внутрішня поверхня щік і язик усе ще оніміли, будьте особливо обережні й не прикушуйте м’які тканини в роті. Останнє, чого ви хочете, – це повернути чутливість у роті та зрозуміти, що у вас є пошкодження від ран у цій ділянці.

Безпека місцевої анестезії під час проведення стоматологічних процедур

Місцева анестезія надзвичайно безпечна і широко використовується сучасними стоматологами по всьому світу. Стоматологи проходять ретельну підготовку щодо введення цих препаратів, тому побічні ефекти й ускладнення не так часто трапляються. Оскільки місцева анестезія діє швидко і минає всього за кілька годин, ви можете не турбуватися про будь-які незворотні наслідки, які згубно позначаться на вашому здоров’ї. Ліки не залишаються у вашому тілі назавжди.

Звичайно, завжди існує невеликий ризик, пов’язаний із введенням анестезії в організм. Саме тому важливо поділитися з вашим стоматологом будь-якими медичними історіями, пов’язаними з анестезією. Заздалегідь розкажіть йому про будь-які алергії та побічні реакції на анестетики. Місцева анестезія відіграє вирішальну роль в успішному проведенні багатьох стоматологічних процедур. Знеболюючи певну частину порожнини рота, ви можете пройти стоматологічну процедуру без болю і дискомфорту. Анестетики безпечні, ефективні та знімають тривогу у пацієнтів стоматологічних клінік.

Проте існує кілька побічних ефектів, які ви можете відчути після місцевої анестезії. Оніміння в роті може зберігатися довше, ніж очікувалося. У інших людей також виникає набряк у місці ін’єкції. Однак більшість побічних ефектів місцевої анестезії піддаються лікуванню і швидко минають.

Наступного разу, коли ви будете нервувати з приводу болю і дискомфорту від майбутньої стоматологічної процедури, запитайте свого стоматолога, чи буде він робити вам місцеву анестезію. Це може значно допомогти вам підготуватися до наступного візиту, оскільки ви будете впевнені в приємному і безболісному досвіді.

Рекомендовані статті

Неправильний прикус: як виправити
Види брекетів та їх відмінності
Перейти до всіх статей

Що кажуть наші клієнти

Залишити відгук

ДЮНА

вулиця Генерала Бочарова, 23, 1, Одеса

4,4 45 reviews

  • Avatar Даша Гладких ★★★★★ місяць тому
    Нещодавно видаляла зуби мудрості у цій стоматології. Процедура пройшла безболісно, завдяки якісній анестезії. Приємним сюрпризом для мене стали доступні ціни.
  • Avatar Наташа Милькевич ★★★★ місяць тому
    Хороша клініка, але довелося трохи почекати своєї черги. В іншому все чудово.
  • Avatar Екатерина Витман ★★★★ місяць тому
    Була з дитиною на огляді у Сівкової Лариси. Чудовий лікар. Вона зробила все, щоб дитині було комфортно і вона не боялася. Залишилась задоволеною походом у стоматологію. Обов'язково прийдемо ще)))
  • Avatar Liudmyla Lazko ★★★★★ місяць тому
    Хороша стоматологія. Поставила пломбу – все швидко та безболісно. Ціни адекватні, персонал привітний. Дякуємо за відмінне обслуговування!

Потрібна консультація?

Залишити заявку

Залишаючи заявку, ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуються з Політикою конфіденційності та Політикою cookie

Наші месенджери

Clinic
Цей сайт використовує файли cookies та сервіси збору технічних даних відвідувачів. Детальніше