Що таке реплантація зуба: етапи та рекомендації
Реплантація зуба – процедура, яка передбачає вилучення зуба з метою позбавлення від хронічного вогнища інфекції та подальше його відновлення в альвеолі (на колишнє місце).
Показання до реплантації зубів
Зазвичай реплантація зуба виконується під час лікування хронічного періодонтиту або в разі повного вивиху зуба. Наступні ситуації є показаннями для проведення цієї операції:
- Вивих зуба
- Перелом щелепи
- Випадкова втрата здорового зуба
У разі випадкових пошкоджень зубів і наявності рухливості одного або декількох зубів важливо негайно звернутися до стоматолога. Що швидше буде проведено процедуру, то вищі шанси на успішне приживлення зуба і збереження краси посмішки.
Етапи реплантації зубів
Підготовка до операції
Перед тим як приступити до самої процедури реплантації, стоматолог проводить огляд порожнини рота пацієнта. Проблемний зуб очищається від зубного нальоту і зубного каменю для виключення ризику інфікування і зараження навколишніх тканин.
Частина підготовчих заходів охоплює лікування всіх випадків карієсу на зубах, які мають контакт із зубом, який планується відновити. Реплантований зуб має відповідати кільком вимогам, щоб прижитися:
- Повинна бути добре збережена емаль.
- Відсутність виражених каріозних процесів.
- Коріння зуба має бути рівним і без помітних викривлень.
Якщо зубна альвеола запалена, проводять обробку порожнини рота антибактеріальними засобами, а також усувають усі вогнища запалення. Тимчасово зуб поміщається в антисептичний розчин. Пульпа зуба перевіряється і, за необхідності, видаляється, потім проводиться пломбування зубних каналів.
Процедура реплантації зуба
Після підготовки проводять місцеву анестезію, і лікар приступає до самої процедури. Зуб обережно поміщається назад у зубну альвеолу і фіксується спеціальною шиною або каппою на період до 1,5 місяців.
Існує два методи проведення процедури:
- Девітальний метод, за якого спочатку видаляють нерв на зубі.
- Вітальний метод, спрямований на збереження нервового і судинного пучка.
Іноді операцію неможливо провести через значне пошкодження зубної коронки карієсом та іншими захворюваннями. У таких випадках пацієнту пропонується протезування зуба, як єдиний спосіб повноцінно відновити естетичну і жувальну функцію втраченого зуба.
Ключовим фактором для успішного приживлення зуба є фізіологічний статус клітин періодонтальної зв’язки на корені зуба, скоріше ніж час, проведений зубом поза порожниною рота. За наявності необхідного обладнання успішну реплантацію можна виконати навіть якщо зуб перебував поза альвеолою понад 2-3 доби.
Плюси та мінуси операції
- Основною перевагою операції є її проведення в рамках однієї процедури. Відновлений зуб зберігає свою функціональність і натуральний зовнішній вигляд протягом понад 10 років.
- Серед недоліків операції слід зазначити високий ризик неприживлення зуба, необхідність вживати антибіотики і дотримуватися дієти протягом тривалого часу після втручання. Навіть за суворого дотримання рекомендацій можуть виникнути ускладнення або порушення в ясенних або кісткових тканинах, що може заважати нормальному приживленню зуба.
Як і в разі будь-якої хірургічної операції, процедура реплантації має свої обмеження. Не рекомендується проводити реплантацію в разі значного руйнування зуба або навколишніх тканин, у разі наявності гострих інфекційних захворювань, захворювань крові та серцево-судинної недостатності, злоякісних пухлин і психічних розладів.
Рекомендації після реплантації зуба
- На жаль, у більшості випадків неможливо передбачити, як пройде процес приживлення зуба після операції. Важливо суворо дотримуватися всіх вказівок лікаря на цей період. Крім підтримання звичайного гігієнічного догляду за порожниною рота, необхідно дотримуватися приписів щодо прийому прописаних антибіотиків.
- Також рекомендується утримуватися від механічних впливів і тиску на щелепу протягом шести місяців. Це означає, що потрібно бути обережним під час вибору їжі, уникаючи твердих і жорстких продуктів.
Регулярні візити до стоматолога і планові рентгенографії допоможуть контролювати процес приживлення зуба і запобігти можливим серйозним ускладненням.
Рекомендовані статті