Шкода газованої води для зубів: як мінімізувати негативний вплив
Багато хто з нас час від часу любить поласувати солодким: заслуженим шматочком святкового торта, морозивом з дітьми або ласощами з кіоску в кіно. Однак коли солодкі поблажки трапляються занадто часто, ця звичка може завдати шкоди здоров’ю порожнини рота. Що особливо шкідливо для зубів? Газована вода. Крім негативного впливу на загальний стан здоров’я, інгредієнти, що входять до складу звичайної газованої води, також можуть вплинути на здоров’я порожнини рота.
Вплив газованої води на стан зубів
Чим газована вода шкідлива для здоров’я порожнини рота? Газована вода – один із найгірших напоїв для ваших зубів, що створює дві проблеми: цукор, що міститься в газованій воді, може призвести до карієсу, а кислоти, що входять до її складу, послаблюють зубну емаль. Останнє робить зуби ще більш сприйнятливими до карієсу і порожнин. Діти особливо вразливі: зубна емаль на молочних зубах уже тонша, ніж на зубах дорослих, а, як ми знаємо, діти не завжди найстаранніші, коли йдеться про чищення зубів і використання зубної нитки.
Бактерії порожнини рота, цукор і зуби
Коли ви п’єте газовану воду, бактерії у вашому роті починають негайно переробляти цукор. Побічним продуктом цього процесу є більш кислий pH у роті, який послаблює захисну зубну емаль і робить зуби більш сприйнятливими до карієсу. Ваші зуби залишаються в такому ослабленому стані протягом 20 хвилин після того, як ви випили останній ковток газованої води. Чищення зубів одразу після цього може навіть більше нашкодити, ніж допомогти, адже зубна емаль дуже м’яка.
Зневоднення і сухість у роті
Газована вода може бути одним із найгірших напоїв для зубів, тому що вона сприяє зневодненню. Кофеїн, що міститься в газованій воді, може призвести до сухості в роті, а коли у вас занадто мало слини, вам складніше змивати наліт і залишки їжі. Але зневоднює не тільки кофеїн. Занадто багато цукру також може прискорити зневоднення. Нирки змушені працювати понаднормово, щоб переробити зайву глюкозу, і якщо вони не справляються, надлишок глюкози залишає організм через сечу, забираючи з собою рідину з тканин і зневоднюючи їх.
Кислоти і газована вода
Цукор і кофеїн – не єдині винуватці в газованій воді. Різні кислотні інгредієнти, чи то для посилення смаку, чи то для збільшення терміну зберігання за рахунок придушення бактерій або грибків, можуть руйнувати зубну емаль.
Що стосується бульбашок у газованій воді? Газована вода може чинити невеликий вплив на зубну емаль порівняно зі звичайною водою, але будь-який негативний результат може бути спричинений швидше кислими ароматизаторами, ніж самою газованою водою. З іншого боку, дехто стверджує, що бульбашки насправді не мають жодного впливу. У будь-якому разі, газована вода не така шкідлива, як звичайна газована вода, і є кращою альтернативою, якщо вам хочеться чогось шипучого.
Чи шкідлива дієтична газована вода для зубів
Можливо, вам цікаво, чи допоможе дієтична газована вода або газована вода без цукру уникнути проблем зі здоров’ям порожнини рота, пов’язаних зі звичайною газованою водою. Хоча ваші зуби будуть щасливі без цукру, дієтична газована вода і газована вода без цукру все ще мають кислотність – і, можливо, кофеїн, – що робить газовану воду не найкращим вибором для зубів.
Як зменшити вплив газованої води на зуби
Ми знаємо, що повністю відмовитися від газованої води може бути складно. Але у нас є кілька рекомендацій щодо мінімізації впливу газованої води на ваші зуби:
Вибирайте замість неї чисту воду (це найкраще!)
- Віддавайте перевагу молочним напоям, несолодким і трав’яним чаям.
- Помірне споживання газованої води
- Вживайте її швидко, щоб у неї було менше часу на пошкодження емалі
- Пийте її під час їжі, коли у вас підвищений рівень слини
- Чистіть зуби через 30-60 хвилин після вживання газованої води, а не відразу.
Чи можна пити газовану воду з брекетами
Пиття газованої води з брекетами означає, що цукор застряє в куточках апарату і на зубах. Більше місць, де цукор затримується, означає більшу ймовірність розвитку карієсу і, в кінцевому підсумку, каріозних порожнин. Карієс із брекетами – це ситуація, якої краще уникати. Стоматологам, можливо, доведеться зняти ваші брекети, щоб стоматолог міг усунути пошкодження зубів. А зняти брекети – означає подовжити час лікування. Отже, чи можна пити газовану воду з брекетами? Краще утриматися від цього. А як щодо газованої води саме з прозорими брекетами? Хоча прозорі брекети розроблені як стійкі до утворення плям, велика кількість темних напоїв і продуктів може знебарвити і їх, і ваші зуби.
Скорочення або виключення з раціону звичайної газованої води може значно поліпшити стан ваших зубів. І, звісно, ретельно дотримуйтеся гігієни порожнини рота: чистіть зуби двічі на день, щодня користуйтеся зубною ниткою і двічі на рік відвідуйте стоматолога для огляду та чищення.
Рекомендовані статті