Що таке глосит: причини та методи лікування
Глосит зазвичай викликає запалення язика і може впливати на його текстуру та колір. Існують різні типи і причини, а симптоми можуть варіюватися у різних людей. Лікування може допомогти вирішити цю проблему. Далі ми розповімо про види та причини глоситу, щоб допомогти вам у вирішенні цієї проблеми.
Що таке глосит
Глосит – це запалення слизової оболонки язика, що виникає внаслідок механічних травм, життєдіяльності патогенних мікроорганізмів і багатьох інших чинників. Захворювання супроводжується появою нерівного нальоту, набряком, неприємним запахом з рота. Часто воно проявляється в поєднанні з іншими стоматологічними та аутоімунними проблемами. У деяких людей це захворювання може передаватися у спадок, але в більшості випадків воно виникає під впливом різних факторів зовнішнього середовища. Часто глосит розвивається з таких причин:
- Патогенні мікроорганізми або віруси вражають слизову оболонку язика (наприклад, вірус герпесу);
- Опіки і травми порожнини рота;
- Отруєння солями важких металів;
- Неправильна гігієна порожнини рота;
- Алергічна реакція на лікарські препарати;
- Механічні травми язика внаслідок носіння невідповідних протезів або неправильного пломбування.
- Сприятливими факторами до розвитку захворювання також є шкідливі звички, ослаблений імунітет, використання агресивних ополіскувачів для порожнини рота та інших засобів гігієни.
Ознаки та симптоми глоситу
Симптоми глоситу індивідуальні. Ще вони можуть залежати від основної причини захворювання. Однак першою клінічною ознакою є відчуття дискомфорту, відчуття печіння та відчуття чужорідного тіла в роті. Прогресування патологічного процесу може супроводжуватися:
- Набряком язика;
- Підвищенням температури;
- Підвищеним слиновиділенням;
- Зміною текстури та кольору поверхні язика;
- Погіршенням смакової чутливості;
- Появою неприємного запаху з рота.
Іноді глосит супроводжується виразковим стоматитом та іншими захворюваннями. Під час постановки діагнозу лікар-стоматолог враховує реальну клінічну картину, зібрану під час огляду порожнини рота, а також скарги пацієнта і результати аналізів. Нерідко потрібне проведення цитологічних, гістологічних і біохімічних досліджень. Щоб поставити діагноз, необхідно дослідити слизову оболонку порожнини рота. Важливо звернути увагу на місцеві ознаки запалення, такі як почервоніння, набряк, зміна поверхні слизової оболонки. Можна також взяти мазок, щоб виключити грибкову інфекцію, а також наявність харчової алергії. Однак бувають ситуації, коли місцеві симптоми відсутні. Тому необхідно пройти огляд у стоматолога, який допоможе виявити початок захворювання.
Симптоми зникають у разі дотримання правил гігієни порожнини рота. Це передбачає чищення зубів двічі на день зубною щіткою з м’якою щетиною і фторвмісною зубною пастою, а також щоденне використання зубної нитки. Щоб полегшити симптоми можна також скористатися протизапальними або знеболювальними ополіскувачами для порожнини рота.
Види глоситу
Таке запалення трапляється досить часто і не завжди проявляється у вигляді симптомів, протікаючи абсолютно приховано від пацієнта. Існує кілька форм і видів глоситу, залежно від тривалості, ступеня ураження та інших форм.
- Гострий глосит. Являє собою запалення язика, яке виникає раптово і часто має важкі симптоми. Цей вид зазвичай розвивається в разі алергічної реакції.
- Хронічний глосит. Повторюване запалення язика. Цей вид глоситу може початися як симптом іншого захворювання.
- Кандидоз. Свідчення присутності в організмі грибка, а також серйозного зниження імунітету.
- Катаральний. Найпоширенішою причиною виникнення такого глоситу є пошкодження зубів. Основним лікуванням цього виду захворювання є усунення причин: видалення зубного каменю, пломбування каріозних порожнин і коригування розміру зубних протезів.
- Атрофічний глосит. За цього типу, який відомий ще як глосит Хантера, змінюється колір і текстура язика. За цього типу глоситу язик зазвичай має глянцевий вигляд.
- Десквамативний. Відбувається ураження слизової оболонки язика з утворенням гладеньких, червоних плям з білим контуром, які можуть мутувати та мігрувати.
- Гнійний. Проявляється у вигляді флегмони й абсцесу. Пов’язано з інфекцією і вимагає термінового хірургічного втручання. Проявляється сильним болем, ознобом і припухлістю лімфатичних вузлів шиї.
Лікування глоситу
Кожен вид глоситу вимагає особливого підходу до лікування. Для постановки діагнозу і вибору найоптимальнішого способу лікування глоситу лікар-стоматолог проводить діагностику, яка включає в себе:
- Уважний огляд;
- Збір анамнезу;
- Мікроскопічне дослідження зіскрібків з язика;
- Загальний аналіз крові;
- За необхідності – загальноклінічні та біохімічні аналізи.
Часто пацієнтам призначають протизапальні препарати для зняття болю і набряку. Застосування антисептичних розчинів, антибіотиків і вітамінного комплексу – це далеко не все. Найчастіше лікування глоситу варто починати з усунення причини та усунення захворювання, яке стало причиною ураження порожнини рота. Лікування глоситу залежить від причин виникнення захворювання.
- Якщо захворювання спричинила бактеріальна, грибкова або дріжджова інфекція, фахівець може призначити лікарські препарати, щоб полегшити симптоми і вилікувати інфекцію.
- У разі симптомів вірусних або генетичних захворювань лікар може порекомендувати звичайний план домашнього лікування. Крім того, рекомендується змінити раціон харчування, відмовитися від гострої їжі, алкоголю і тютюну.
Незалежно від того, якими причинами був спричинений глосит, щоб запобігти появі проблем із порожниною рота і язиком, важливо дотримуватися гігієни порожнини рота і регулярно проводити стоматологічні огляди. Важливо пам’ятати, що найкращий спосіб запобігти захворюванню – це повноцінно піклуватися про своє здоров’я. Якщо організм або імунна система дають збій, рекомендується негайно звернутися по допомогу до фахівця.
Рекомендовані статті