Блог стоматолога

Стоматит і його вплив на здоров’я порожнини рота

Стоматит і його вплив на здоров’я порожнини рота

Запалення зазвичай з’являється на поверхні рота, язика, внутрішньої поверхні щік і біля основи ясен. Це запалення порожнини рота може бути болючим і спричиняти сильне печіння або біль у ділянці появи, і зазвичай заживає за один-два тижні. Далі ми розберемо, що таке стоматит, його симптоми та причини виникнення.

Що таке стоматит

Стоматит може бути гострим або хронічним і вражати людей будь-якого віку.

Запалення може локалізуватися в певному місці слизової оболонки порожнини рота або охоплювати її повністю. Стоматит може спричиняти різні симптоми, кожен з яких локалізується в порожнині рота: набряк, почервоніння, інколи виразки (афти) та кровотечі. Ознаки стоматиту часто посилюються під час приймання їжі, розмови або чищення зубів.

Причини виникнення стоматиту

Інфекції та зниження імунного захисту

На рівні слизової оболонки порожнини рота мешкає безліч мікроорганізмів, які з різних причин можуть призводити до виникнення стоматиту. Однак нормальний потік слини загалом ефективно захищає слизову від механічних, фізичних і хімічних впливів.

Іноді під час виникнення стоматиту можна виокремити зниження природних захисних сил порожнини рота, що сприяє появі та розмноженню бактерій, вірусів і грибків, які можуть чинити свою патогенну дію. Такому стану сприяють нестача харчування або порушення в ендокринній системі.

Подразники й алергени

Стоматит може бути спричинений не тільки місцевими інфекціями, а й контактом із подразнювальними речовинами (хімічними або фізичними) або алергічною реакцією.

Інші можливі причини

  1. Інші фактори, що сприяють виникненню стоматиту, можуть бути різного роду і включають в себе:
  2. Погану гігієну порожнини рота.
  3. Зміну складу слини.
  4. Інфекційні захворювання.
  5. Метаболічні зміни.

У деяких випадках стоматит може бути визначений як ідіопатичне захворювання, тобто таке, що не має відомих зовнішніх причин.

Симптоми стоматиту

Стоматит – це, як правило, дуже болісне запалення, яке може проявлятися печінням, набряком, почервонінням і виразками в порожнині рота (афтами); ці відчуття зазвичай посилюються під час вживання напоїв або їжі.

Крім цих проявів, можуть виникати й інші вторинні ознаки:

  1. Кровоточивість ясен.
  2. Підвищене виділення слини.
  3. У деяких випадках з’являються і загальні симптоми, такі як лихоманка і збільшення лімфатичних вузлів.

Лікування стоматиту

Перш ніж приступати до лікування, слід пам’ятати, що необхідно виявити конкретну причину стоматиту. Лікування стоматиту, по суті, залежить від його виду, симптоматики і сукупності чинників, що лежать в основі захворювання.

Лікарські препарати для лікування стоматиту

Для лікування стоматиту зазвичай використовують лікарські препарати, що полегшують симптоми, пов’язані з цим захворюванням:

  1. Антисептики, корисні для дезінфекції порожнини рота, щоб уникнути ризику ускладнень.
  2. Антибіотики, протигрибкові або противірусні препарати – у разі інфекції, за рекомендацією лікаря.
  3. Анестетики та анальгетики – для зняття больових відчуттів, пов’язаних із наявністю травми.

Ополіскувачі для порожнини рота в разі стоматиту

Деякі види ополіскувачів для порожнини рота особливо показані для лікування стоматиту завдяки наявності в їхньому складі активних інгредієнтів і специфічних компонентів, що ефективно усувають ознаки запалення. До таких компонентів належать:

  1. Хлоргексидин: антисептик, який найширше використовують у стоматології, завдяки своїй високій ефективності щодо мікроорганізмів, присутніх у порожнині рота.
  2. Цетилпіридинію хлорид: ще один антисептик, який широко використовують у засобах щоденної гігієни порожнини рота, завдяки своїй здатності впливати на бактерії, що спричиняють гінгівіт і карієс.
  3. Алое вера: активний компонент, який часто використовують у косметичних засобах завдяки своєму впливу на шкіру і слизові оболонки. Він покращує загоєння ран, оскільки збільшує вміст колагенових волокон у сполучній тканині. Крім того, він має протизапальні, антисептичні та зволожувальні властивості.

Профілактика стоматиту

Найкращим способом запобігання утворенню виразок на слизовій оболонці, безсумнівно, є ідеальна гігієна порожнини рота, особливо під час носіння зубних протезів або брекетів, що дає змогу уникнути утворення карієсу та неприємного запаху з рота. Тому важливо підібрати зубну пасту, придатну для порожнини рота і зубів, і вибрати зубну щітку з м’якою або напівм’якою щетиною. Чистити зуби слід щодня після кожного прийому їжі.

Для профілактики утворення виразок доцільно виключити або принаймні зменшити споживання алкоголю та тютюну загалом, а також обмежити споживання кислої та гострої їжі. Бажано включити в раціон велику кількість фруктів, овочів і цільнозернових продуктів, багатих на натрій і мінеральні солі, що можуть сприяти підвищенню імунітету, а відтак – поліпшенню самопочуття всього організму.

І останнє, але не менш важливе: рекомендується завжди намагатися зменшити стрес, який є однією з основних причин виникнення виразок у роті, можливо, за допомогою фізичної активності, щоб підтримувати тіло і розум у здоровому стані.

Рекомендовані статті

Неправильний прикус: як виправити
Види брекетів та їх відмінності
Перейти до всіх статей

Що кажуть наші клієнти

Залишити відгук

ДЮНА

вулиця Генерала Бочарова, 23, 1, Одеса

4,4 45 reviews

  • Avatar Даша Гладких ★★★★★ місяць тому
    Нещодавно видаляла зуби мудрості у цій стоматології. Процедура пройшла безболісно, завдяки якісній анестезії. Приємним сюрпризом для мене стали доступні ціни.
  • Avatar Наташа Милькевич ★★★★ місяць тому
    Хороша клініка, але довелося трохи почекати своєї черги. В іншому все чудово.
  • Avatar Екатерина Витман ★★★★ місяць тому
    Була з дитиною на огляді у Сівкової Лариси. Чудовий лікар. Вона зробила все, щоб дитині було комфортно і вона не боялася. Залишилась задоволеною походом у стоматологію. Обов'язково прийдемо ще)))
  • Avatar Liudmyla Lazko ★★★★★ місяць тому
    Хороша стоматологія. Поставила пломбу – все швидко та безболісно. Ціни адекватні, персонал привітний. Дякуємо за відмінне обслуговування!

Потрібна консультація?

Залишити заявку

Залишаючи заявку, ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуються з Політикою конфіденційності та Політикою cookie

Наші месенджери

Clinic
Цей сайт використовує файли cookies та сервіси збору технічних даних відвідувачів. Детальніше