Захворювання ясен: Види, симптоми та лікування
Мало хто любить говорити про це, але захворювання ясен можуть мати серйозні наслідки для здоров’я порожнини рота і всього організму в цілому. Ми впевнені, що найкращий спосіб профілактики захворювань ясен – це ретельна гігієна порожнини рота і регулярне відвідування стоматолога. Але якщо ви не зовсім розумієте, на яких стадіях протікає захворювання ясен, і як розпізнати його ознаки, ця стаття для вас.
Що таке захворювання ясен
Захворювання ясен – це запалення ясен, спричинене бактеріями у вигляді зубного нальоту. Зубний наліт важко видалити, якщо він твердне, що призводить до інфекцій у тканинах ясен і кістках, які підтримують зуби. Захворювання ясен зустрічаються в легкій формі, але якщо їх не лікувати, з часом вони можуть перейти у важку форму.
Види захворювань ясен
Захворювання ясен можуть бути різного ступеня тяжкості, залежно від того, наскільки значна інфекція і як довго її не лікували. Існують дві основні форми захворювання ясен, відомі як гінгівіт і пародонтит (або пародонтоз).
Гінгівіт
Ранньою формою захворювання ясен є гінгівіт. Він протікає в легкій формі й за своєчасного лікування може бути ліквідований. Гінгівіт виникає в разі скупчення зубного нальоту на лінії ясен, де ясна й основа зубів перетинаються. Якщо наліт не видаляти, він твердне і призводить до запалення ясен, спричиняючи їх набряк і кровоточивість. Однак на цій стадії захворювання можна повернути назад, оскільки воно ще не зачіпає кісткову і сполучну тканину ясен.
Захворювання пародонту
Важка форма захворювання ясен виникає, коли запалення ясен не лікується. У результаті між яснами і зубами утворюються “кишені”, які заповнюються бактеріями і зубним нальотом, що затвердів у зубний камінь. Слідом за цим починається руйнування тканин ясен і навіть кісток зубів. На цьому етапі захворювання вже не піддається лікуванню і потребує втручання фахівця.
Причини захворювання ясен
Основною причиною захворювання ясен є скупчення зубного нальоту, який подразнює ясна і зрештою спричиняє руйнування тканин. Зубний наліт постійно утворюється з бактерій, що мешкають у порожнині рота, особливо коли вони харчуються цукром.
Після їжі та пиття природні бактерії виділяють кислоти, які, з’єднуючись, утворюють липку безбарвну плівку. Якщо регулярно не видаляти зубний наліт із зубів, то в кінцевому підсумку це призведе до почервоніння і набрякання ясен.
Ризик розвитку захворювань ясен підвищується також у тих, хто регулярно курить, страждає на діабет, погано харчується або має генетичну схильність.
Симптоми захворювання ясен
Захворювання ясен має низку відомих чинників ризику та попереджувальних ознак, на які слід звернути увагу. У легкій формі захворювання ясен часто протікають безболісно, але за відсутності лікування вони можуть стати надзвичайно болісними. Помітивши ці ознаки якомога раніше, а потім отримавши лікування, ви зможете уникнути непотрібного болю.
Чутливі зуби
Запалення тканин ясен може призвести до втрати підтримувальних зв’язок, унаслідок чого оголюється корінь зуба і нервові закінчення. Коли ці нерви оголені, вони стають чутливими до рухів зуба, а також до дуже гарячої або холодної температури, що може спричинити сильний біль під час спроби їсти і пити.
Опухлі ясна або ясна, що кровоточать
Здорові ясна виглядають рожевими і пружними, але коли вони стають нездоровими, то починають виглядати опухлими і, найімовірніше, кровоточать під час чищення щіткою або зубною ниткою. Якщо ви помітили, що лінія ясен стала помітно червонішою або опухлішою, можливо, в ясна потрапила інфекція. Регулярне щадне чищення зубів і ясен допоможе зменшити це явище.
Постійний неприємний запах із рота
Погана гігієна порожнини рота часто є причиною неприємного запаху – так званого галітозу, а захворювання ясен і карієс також підвищують ймовірність появи неприємного запаху з рота. У разі нерегулярного чищення порожнини рота бактерії, що накопичуються всередині, залишають неприємний запах з рота.
Розхитування зубів і карієс
З часом, коли ясна стають дедалі більш ураженими, зуби можуть розхитатися або навіть випасти. Без захисту ясен у зуби може проникнути більше мікробів та інфекції, що призведе до загального карієсу. Для уповільнення прогресування процесу і підтримки здоров’я порожнини рота надалі потрібне більш тривале лікування.
Лікування захворювання ясен
Лікування гінгівіту і пародонтиту залежить від тяжкості та стадії захворювання. За правильного лікування і догляду гінгівіт оборотний. Важчі форми пародонтиту вимагають втручання фахівця-стоматолога.
Чищення і зняття зубних відкладень
Для лікування гінгівіту і ранніх стадій пародонтиту насамперед необхідно провести ретельне чищення зубів від нальоту і нальоту. При цьому видаляються всі відкладення нальоту на зубах, а гігієніст може порадити, як поліпшити домашні звички чищення і підтримувати більш сприятливий режим гігієни порожнини рота. Також може бути проведена процедура, відома як кореневе стругання, яка згладжує поверхню коренів зубів і запобігає подальшому скупченню бактерій.
Клаптева хірургія
Стоматолог може рекомендувати клаптеву хірургію, яка передбачає акуратний розріз ясен для відкидання тканини та ефективнішого видалення нальоту і бактерій з коренів зубів. Потім стоматолог зашиває ясенну тканину на місце, і надалі чищення ділянки навколо зубів стає легшим.
Трансплантати
Існує два основних види трансплантатів для лікування захворювань ясен: трансплантати м’яких тканин і кісткові трансплантати. Трансплантати м’яких тканин зміцнюють пошкоджені тканини на лінії ясен. Тканини зазвичай беруть із даху рота і прикріплюють до ясен, щоб закрити оголені корені та полегшити чищення зубів.
Стоматологи використовують кісткові трансплантати, коли захворювання пародонту призвели до зменшення кісткової тканини навколо кореня зуба. Кістковий трансплантат утримує зуби на місці та зміцнює пошкоджені ділянки, а також сприяє росту природної кістки.
Методи запобігання захворюванню ясен
На щастя, не все так похмуро, коли йдеться про ясна. Існує низка способів уникнути розвитку серйозних захворювань ясен і контролювати стан свого здоров’я, якщо ви помітили фактори ризику.
Регулярне чищення зубів і використання зубної нитки
Ви вже чули про це – чистити зуби двічі на день і підтримувати хорошу гігієну порожнини рота життєво важливо і має бути регулярною частиною Вашого життя. Але це як і раніше актуально: регулярне чищення видаляє зубний наліт, запобігає втраті зубів і допомагає боротися з інфекцією ясен.
Як ми вже зазначали, якщо у вас є затверділий зубний наліт, ви не зможете видалити його самостійно, але стоматолог зможе видалити зубний камінь до того, як він переросте в серйозне захворювання пародонту.
Використання фторовмісної зубної пасти
Фтор має безліч корисних властивостей для поліпшення і підтримки здоров’я зубів і найчастіше міститься в зубних пастах. Фтор знижує здатність зубного нальоту виробляти кислоти, що призводить до зміцнення емалі. Мінерал також сприяє ремінералізації зубів – процесу, який зміцнює поверхню емалі, роблячи її більш стійкою до впливу кислот.
Поліпшення харчування
Зубний наліт утворюється під час вживання продуктів і напоїв, що містять цукор, тому скорочення кількості споживаного цукру може призвести до зменшення кількості зубного нальоту і поліпшення стану порожнини рота. Відмову від цукровмісних продуктів і напоїв можна поєднувати з вживанням великої кількості води, яка омиває порожнину рота і чинить загальний оздоровчий вплив.
Регулярне відвідування стоматолога
Регулярний огляд зубів і ясен у стоматолога дає змогу підтримувати здоров’я зубів у найкращому стані. Він зможе порадити Вам, як правильно доглядати за зубами, а також виявити можливі проблеми. Для підтримки здоров’я зубів у хорошому стані рекомендується проводити глибоке чищення кожні шість місяців.
Боротьба із захворюваннями ясен передбачає реалізацію двох стратегій: дотримання гігієни порожнини рота і контроль загального стану здоров’я. Регулярне чищення зубів, використання зубної нитки та огляд стоматолога допоможуть вам уникнути проблем надалі.
Рекомендовані статті