Блог стоматолога

Бруксизм і його вплив на здоров’я зубів

Бруксизм і його вплив на здоров’я зубів

Скреготіння зубами, також відоме як бруксизм, є поширеною проблемою, яка зачіпає людей різного віку. Далі ми допоможемо вам розібратися в причинах, симптомах і варіантах лікування скреготу зубів, щоб ви могли захистити своє здоров’я порожнини рота і насолоджуватися здоровою посмішкою. Ми розглянемо, що таке скреготіння зубами, які його причини, як його розпізнати і як ефективно впоратися з ним або вилікувати.

Що таке бруксизм

Це мимовільне, хронічне скреготіння зубами, викликане стресом і тривогою, а також проблемами зі сном, хропінням і навіть деякими видами ліків. Скреготіння зубами відбувається не одразу протягом усієї ночі, а окремими сплесками або епізодами, кількість яких може змінюватися щоночі. Хоча це відбувається найчастіше, але може відбуватися не щоночі. Небезпека полягає в тому, що люди, які страждають на бруксизм, не усвідомлюють, наскільки сильно вони стискають щелепи та зуби, тому це призводить до серйозних проблем із зубами.

Як визначити бруксизм

Бруксизм насправді досить складно діагностувати самостійно, оскільки він виникає під час сну, коли ви не усвідомлюєте, що скрегочете зубами. Існують певні ознаки або симптоми, які можуть свідчити про наявність бруксизму. Якщо ви відчуваєте деякі з перерахованих нижче симптомів, рекомендується звернутися до стоматолога, щоб перевірити наявність ознак пошкодження зубів і підтвердити, чи страждаєте ви на бруксизм.

  1. Скреготіння зубами і стискання зубів
  2. Зношена зубна емаль
  3. Хворобливі відчуття в щелепних суглобах
  4. Підвищена чутливість зубів
  5. Втома або напруженість щелепних м’язів
  6. Тупий головний біль у ділянці скронь
  7. Біль або болючість у ділянці шиї або обличчя
  8. Порушений сон

Причини бруксизму

Більшість експертів у галузі гігієни порожнини рота сходяться на думці, що бруксизм спричиняється стресом, занепокоєнням і порушеннями сну, такими як хропіння й апное сну. Люди з природним нервовим напруженням, які відчувають сильний гнів або фрустрацію, також можуть бути схильні до цього стану. Це схоже на скреготіння зубами в гніві, коли ви не спите, але, оскільки ви спите, неможливо зупинитися до того, як це завдасть серйозної шкоди. Порушення сну, спричинені надмірним споживанням кофеїну або алкоголю, також можуть стати причиною хронічного скреготіння зубами, як і неправильно розташовані зуби.

Вплив бруксизму на здоров’я зубів

У разі сильного бруксизму тиск, який чиниться на зуби і щелепу, згубно позначається на здоров’ї порожнини рота. Це не тільки призводить до інтенсивного пошкодження зубів, а й спричиняє рецесію ясен, яка може послабити зубні западини і створити глибокі ясенні кишені, ідеальні для скупчення бактерій.

Це впливає на відкушування і пережовування їжі та навіть може спричинити проблеми з мовленням. Сильне скреготіння зубів може призвести до зносу емалі та тріщин на зубах, для усунення яких можуть знадобитися коронки. Крім того, виникають проблеми з щелепою, що відбивається на будові обличчя. Постійний головний біль також є реальною проблемою при бруксизмі.

Лікування бруксизму

Бруксизм можна діагностувати тільки під час відвідування стоматолога, який огляне Ваші зуби на предмет наявності ознак бруксизму, наприклад, сплощених кінчиків зубів. Якщо у вас сильний знос зубів і підвищена чутливість, то вам може бути рекомендована корекція зубів, наприклад, за допомогою коронок або зміни форми жувальних поверхонь зубів.

Найпоширенішими методами лікування бруксизму є використання кап або шин, оскільки не існує ліків, здатних повністю зупинити скрегіт зубами. Можна зменшити інтенсивність і частоту скреготіння. Капи діють як бар’єр між зубами, захищаючи зуби від прямого скреготу зуба об зуб. У деяких випадках стоматолог може запропонувати на короткий період часу приймати м’язовий релаксант перед сном.

Поряд з капами можна спробувати зайнятися йогою, щоб зняти стрес і заспокоїти розум, оскільки це усвідомлений рух, спрямований на медитацію, розтяжку і розслаблення.  Ще кілька кроків, які можуть допомогти, включають:

  1. Дотримання режиму сну
  2. Уникнення прийому стимулюючих речовин ближче до вечора
  3. Поряд з йогою знайдіть інші способи заспокоїти свій розум, такі як читання, музика, прогулянки тощо.
  4. Поговоріть із близькими людьми або професіоналом, щоб зняти стрес
  5. Заплануйте регулярні стоматологічні огляди, щоб зменшити наслідки бруксизму.

Якщо ви вважаєте, що можете страждати на бруксизм, найголовніше, що потрібно зробити, – це проконсультуватися зі своїм стоматологом і придбати капу. Потім виконайте деякі з наведених тут рекомендацій, щоб заспокоїти свій розум і зрозуміти, які чинники спричиняють у вас стрес. Якщо протягом дня ви виявите, що скрегочете зубами або стискаєте щелепи, приділіть хвилину свідомому усвідомленню цього і негайно припиніть це робити. Хоча хронічний бруксизм неможливо вилікувати, його можна контролювати, щоб зменшити його згубний вплив, тож вживіть заходів, необхідних для збереження здоров’я порожнини рота та всього організму загалом.

Рекомендовані статті

Неправильний прикус: як виправити
Види брекетів та їх відмінності
Перейти до всіх статей

Що кажуть наші клієнти

Залишити відгук

ДЮНА

вулиця Генерала Бочарова, 23, 1, Одеса

4,4 45 reviews

  • Avatar Даша Гладких ★★★★★ місяць тому
    Нещодавно видаляла зуби мудрості у цій стоматології. Процедура пройшла безболісно, завдяки якісній анестезії. Приємним сюрпризом для мене стали доступні ціни.
  • Avatar Наташа Милькевич ★★★★ місяць тому
    Хороша клініка, але довелося трохи почекати своєї черги. В іншому все чудово.
  • Avatar Екатерина Витман ★★★★ місяць тому
    Була з дитиною на огляді у Сівкової Лариси. Чудовий лікар. Вона зробила все, щоб дитині було комфортно і вона не боялася. Залишилась задоволеною походом у стоматологію. Обов'язково прийдемо ще)))
  • Avatar Liudmyla Lazko ★★★★★ місяць тому
    Хороша стоматологія. Поставила пломбу – все швидко та безболісно. Ціни адекватні, персонал привітний. Дякуємо за відмінне обслуговування!

Потрібна консультація?

Залишити заявку

Залишаючи заявку, ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуються з Політикою конфіденційності та Політикою cookie

Наші месенджери

Clinic
Цей сайт використовує файли cookies та сервіси збору технічних даних відвідувачів. Детальніше