Вплив вітамінів і мінералів на здоров’я зубів
Більшість людей не знають, що правильне харчування, багате на вітаміни та мінерали, корисне для їхнього фізичного, психічного здоров’я і здоров’я порожнини рота. У той час як щоденне чищення зубів і використання зубної нитки є найважливішою умовою гігієни порожнини рота, мікроелементи можуть впливати на здоров’я зубів, особливо емалі. Слідкуйте за тим, щоб ваші страви містили важливі мінерали та вітаміни, незалежно від того, вегетаріанець ви чи ні, дотримуєтеся ви певної дієти чи їсте те, що вам подобається.
Необхідність прийому вітамінів і мінералів для зубів
Рот, зуби і ясна є першими точками контакту з поживними речовинами, які ви споживаєте, і відіграють важливу роль на початку процесу травлення. Процес жування дає змогу витягти з їжі максимально можливу кількість поживних речовин. Дефіцит деяких поживних речовин може призвести до таких захворювань порожнини рота, як запалення і випадання зубів. Це означає, що споживання необхідних вітамінів з їжею і добавками може сприяти здоров’ю зубів і ясен. Ось п’ять основних вітамінів, необхідних для здоров’я зубів і ясен.
Поживні речовини, що впливають на стан зубів
Мінерали
Кальцій
Кістки вкрай потребують цієї надважливої для організму поживної речовини, щоб залишатися міцними і здоровими. Що стосується здоров’я зубів, то цей мінерал необхідний для міцності зубної емалі та щелепної кістки.
Природні джерела кальцію: молочні продукти, такі як сир, молоко, масло і йогурт, є найкращими джерелами кальцію. Зелені овочі, такі як броколі, капуста, квасоля, риба, така як лосось, горіхи, такі як мигдаль і бразильський горіх, та інші овочі, такі як морква, також є хорошими джерелами кальцію.
Фосфор
Цей мінерал допомагає організму засвоювати кальцій і використовувати його для підтримки здоров’я кісток і зубів. Фосфор природним чином присутній у ДНК, кістках і зубах. Фосфор і кальцій спільно утворюють гідроксиапатит, який є найважливішим компонентом кісткової структури, а також зубної емалі.
Природні джерела фосфору: такі продукти харчування, як незбиране зерно, молоко, риба, яйця і м’ясо, багаті на фосфор. Морепродукти, такі як сардини, креветки, лосось, морські гребінці й тунець, також є хорошими джерелами цієї поживної речовини. Крім того, веганам і вегетаріанцям рекомендується вживати такі продукти, як сочевиця, соя і гарбузове насіння.
Залізо
Це один із найелементарніших мінералів, необхідних для роботи кровоносної системи організму. Нестача заліза спричиняє анемію – стан, за якого в крові не вистачає еритроцитів (RBC). При зменшенні кількості еритроцитів кровоносній системі стає важко доставляти необхідні поживні речовини до всіх частин тіла. Дефіцит заліза, таким чином, не сприяє здоров’ю зубів, оскільки призводить до ослаблення зубів і щелепних кісток. Крім того, це може призвести до карієсу, виразок тощо з підвищеною ймовірністю інфікування.
Природні джерела заліза: вживання в їжу продуктів, багатих на залізо, є найкращим способом підтримки здоров’я порожнини рота. Фрукти, такі як гранат, овочі, такі як шпинат, бобові, кіноа, гарбузове насіння, червоне м’ясо і риба, така як молюски, є найкращими джерелами заліза.
Калій
Калій допомагає регулювати кислотність крові. Разом із магнієм він перешкоджає підвищенню кислотності крові. Підвищена кислотність кровоносної системи позбавляє щелепні кістки і зуби кальцію. Це може призвести до ослаблення всієї структури порожнини рота. Споживання необхідної кількості калію сприяє зміцненню зубів і щелепних кісток, ефективно утримуючи кальцій.
Природні джерела калію: одним із найкращих джерел калію є банани. У щоденний раціон необхідно включати такі овочі, як квасоля, картопля, помідори, авокадо, а також фрукти, наприклад чорнослив.
Вітаміни
Вітамін A
Цей найважливіший нутрієнт допомагає організму засвоювати кальцій і основні білки. Кератин – білок емалі зубів, у процесі формування якого використовується вітамін А. Крім того, він допомагає підтримувати в хорошому стані слизові оболонки – тканини, що вистилають порожнини рота. Здорова слизова оболонка захищає ясна, щелепні кістки та зуби. Крім того, вітамін А допомагає запобігти сухості в роті, яка призводить до неприємного запаху з рота.
Природні джерела вітаміну А: найбагатшими джерелами цього макроелемента є яєчний жовток, риба і листова зелень, така як капуста, шпинат. Хорошими джерелами вітаміну А є продукти помаранчевого кольору: морква, апельсини, абрикоси, батат тощо.
Вітамін C
Ця поживна речовина зміцнює сполучні тканини ясен, роблячи їх сильними і здоровими. Дефіцит вітаміну С може призвести до розвитку гінгівіту, який в кінцевому підсумку призводить до кровоточивості та опущення ясен. Крім м’яких тканин, цей вітамін необхідний для запобігання розхитування зубів.
Природні джерела вітаміну С: фрукти, такі як апельсини та інші цитрусові, багаті на вітамін С. Вживання листової зелені, броколі, капусти, перцю і батату також забезпечує необхідне харчування.
Вітамін D
Це один із найважливіших для організму макроелементів. Він необхідний для засвоєння кальцію кістками. Крім того, цей елемент сприяє мінералізації зубів. Дефіцит вітаміну D може призвести до захворювань ясен, карієсу і запалення ясен. Добре те, що організм виробляє цей вітамін природним чином під час отримання необхідної кількості сонячного світла. Таким чином, сонячне світло має вирішальне значення для підтримки здоров’я порожнини рота і кісток.
Природні джерела вітаміну D: жирна риба є найбільш значущим джерелом вітаміну D. Лосось, оселедець, консервований тунець і скумбрія найбагатші на цю поживну речовину. Для веганів і невегетаріанців джерелом вітаміну D є збагачене молоко, гриби, апельсиновий сік і злаки, які допомагають наситити організм цією необхідною поживною речовиною.
Вітамін K2
Ще один найважливіший макронутрієнт – вітамін K2, який виконує роль сполучної ланки та захисника кальцію. Він не дозволяє шкідливим речовинам руйнувати кістки. Взаємодіючи з вітаміном D, він сприяє засвоєнню кальцію з кровотоку кістками і зубами. Споживання вітаміну K2 допомагає зробити кістки щільними та міцними. У зубах він сприяє утворенню свіжого дентину або кальцифікованих тканин, які займають шар під емаллю зубів. За нормального росту дентину знижується ймовірність виникнення карієсу. Нестача цієї поживної речовини може призвести до кровоточивості ясен і зубів.
Природні джерела вітаміну K2: такі продукти, як капуста, шпинат, листова зелень, шпинат, броколі та петрушка, є прекрасними джерелами вітаміну K2.
Збалансоване харчування – це найкращий спосіб отримання поживних речовин, корисних для зубів. Однак якщо ваш раціон не дає змоги забезпечити потребу в необхідних мінералах і вітамінах, можливо, доведеться вживати біологічно активні добавки, але тільки після консультації зі стоматологом.
Рекомендовані статті